Sotkamon lukiolla 28.9.2022 Sotkamon Jymy-Pesis ry:n ja SuperJymyn kauden päätöstilaisuudessa palkitut

G-tytöt: kehittyjä Peppi-Maria Piipponen, harjoittelija Nelli Heikkinen, tsemppari Hilma Arffman.
G-pojat: kehittyjä Rami Lukkari, harjoittelija Nooa Hyvönen, tsemppari Verneri Säkkinen.
F-tytöt: kehittyjä Kiia Leinonen, harjoittelija Veera Tervo, tsemppari Minda Liuski.
F-pojat, violetti: kehittyjä Tuomas Vähäkangas, harjoittelija Oscar Pyy, tsemppari Antti Korhonen.
F-pojat, oranssi: kehittyjä Jyri Haataja, harjoittelija Viljami Huovinen, tsemppari Joona Härkönen.
E-tytöt: ulkopelaaja Sara Sirviö, sisäpelaaja Siiri Tervo, joukkuepelaaja Ella Komulainen.
E-pojat: kehittyjät Jami Polvinen ja Joonas Rautiainen, tsempparit Aaro Cederqvist ja Veikka Härkönen, ulkopelaaja Aki Kähkönen, sisäpelaaja Milo Kyllönen, paras pelaaja Viljami Huusko.
D-tytöt, pelisarja: ulkopelaaja Annika Arffman, sisäpelaaja Enni Korhonen, paras pelaaja Siiri Immonen.
D-tytöt, kilpasarja: ulkopelaaja Emma Remes, sisäpelaaja Aino Huotari, paras pelaaja Laura Pelkonen.
D-pojat: ulkopelaaja Hannes Jylhänkangas, sisäpelaaja Julius Pieviläinen, paras pelaaja Pyry Kohonen.
C-tytöt, aluesarja: ulkopelaaja Ronja Korhonen, sisäpelaaja Saara Kokko, paras pelaaja Sanni Kankkunen.
C-tytöt, kilpasarja: ulkopelaaja Neija Valli, sisäpelaaja Iida Korhonen, paras pelaaja Roosa Nevalainen.
C-pojat, aluesarja: ulkopelaaja Leevi Heikkinen, sisäpelaaja Konsta Tervo, paras pelaaja Kaapo Kolehmainen.
C-pojat, SM-sarja: ulkopelaaja Eero Heikkinen, sisäpelaaja Atte Pelkonen, paras pelaaja Samuel Huotari.
B-tytöt ykköspesis: ulkopelaaja Sara Makkonen, sisäpelaaja Tiia Korhonen, paras pelaaja Veera Kokko.
B-pojat ykköspesis: ulkopelaaja Aatu Vuorinen, sisäpelaaja Valtteri Virtanen, paras pelaaja Kasperi Vehkaoja.
B-pojat Superpesis: ulkopelaaja Aapo Komulainen, sisäpelaaja Jere Heikkinen, paras pelaaja Iivari Vihanto.
Naisten Suomensarja: ulkopelaaja Jessica Lyly, sisäpelaaja Elina Huttunen, paras pelaaja Ellinoora Härkönen.
Miesten Suomensarja: ulkopelaaja Jero Inola, sisäpelaaja Petteri Timonen, paras pelaaja Samuel Huotari.
Miesten Superpesis: ulkopelaaja Aapo Komulainen, sisäpelaaja Roope Korhonen, paras pelaaja Kalle Kuosmanen.

Sotkamon Jymy-Pesis ry:n erikoispalkinnot:
Vuoden talkoolainen: Jouni Remes.
Vuoden toimitsija: Tarja-Mari Heikkinen.
Vuoden pesisperhe: Sanna, Marko, Matias ja Monica Lindeman.
Vuoden joukkueenjohtaja: Mika Hakkarainen, D-pojat.
Vuoden huoltaja: Timo Heikkinen, C-pojat.
Vuoden mediatoimija: Ari Kyllönen, D-poikien mediavastaava.

Vuoden tuomari: Olli Korhonen.
Vuoden tyttötuomari: Aino Huotari.
Vuoden poikatuomari: Topi Kyllönen.
Vuoden juniorivalmentaja (tähtiseura-palkinto): Petteri Timonen.
Vuoden pelinjohtaja: Petri Lindsberg, B-pojat.
Vuoden plussapersoona: Antti Kokko.
Vuoden juniorilukkari: Roosa Nevalainen, C-tytöt.
Johtokunnan erikoispalkinto: Sotkamon kunnan kenttämestarit.

Sotkamo-lehden ”Taistelija” –kiertopalkinto: Aleksanteri Huotari.
JymyJoukkue –kiertopalkinto: B-pojat.
Asko Tuhkasen stipendirahasto: Peetu Sirviö ja Tea Toivanen.

Itä-Länsi-edustukset 2022
E-tytöt, pelisarja: Saaga Kyllönen.
E-tytöt, kilpasarja: Iina Heikkinen ja Ella Komulainen.
E-pojat, pelisarja: Aapo Pursiainen ja pelinjohtaja Aleksi Heikkilä.

E-pojat, kilpasarja: Viljami Huusko ja pelinjohtaja Jyrki Pursiainen.
D-tytöt, kilpasarja: Emma Remes.
D-pojat, pelisarja: Milo Kyllönen.

D-pojat, kilpasarja: Pyry Kohonen.
C-tytöt, pelisarja: Ronja Korhonen.
C-tytöt, kilpasarja: Sanni Kankkunen.
C-pojat, pelisarja: Kaapo Kolehmainen.
C-pojat, kilpasarja: Eero Heikkinen, Samuel Huotari ja Atte Pelkonen.
B-pojat: Jere Heikkinen, Aleksanteri Huotari ja Iivari Vihanto.
Miesten Superpesis: Aapo Komulainen, Jussi Korhonen, Niko Korhonen, Kalle Kuosmanen ja kakkospelinjohtaja Jussi Haapakoski.

Seuran saavutukset kaudella 2022:
Miehet: 5.
Miesten Suomensarja: pohjoislohkon 1., nousukarsinnassa häviö 
Naisten Suomensarja: pohjoislohkon 6.
B-pojat SM-kultaa ja ykköspesiksen hopeaa.

Valtakunnallisten leirien sijoitukset:
C-pojat SM-hopeaa
C-tytöt: 6.
D-pojat: 8.
D-tytöt: 7.

E-pojat: 4.
E-tytöt: 11.
F- ja G-ikäiset: sijoituksia ei jaettu.

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *